تفسیر سوره قریش

شناسه : 1525 29 اردیبهشت 1399 - 0:49 437 بازدید ارسال توسط : نویسنده : علی اکبر مداح
تفسیر سوره قریش
پ
پ

قریش صد و ششمین سوره از قرآن است که با موضوع تمجید از قبیله قریش، یادآوری برخی نعمت‌های الهی به آنها و دعوت از آنان به پرستش خدای یگانه، در شهر مکه نازل شده‌است. ایلاف و ایلاف قریش از دیگر نام‌های این سوره است. این سوره مشتمل بر پنج آیه است که برخی دو آیه آخر آن را یکی دانسته و در نتیجه تعداد چهار آیه برای آن گزارش کرده‌اند. با وجود آنکه تمام قراء این سوره را مکی می‌دانند، برخی مفسران چون ضحاک و ابن سائب، این سوره را مدنی دانسته‌اند. این سوره بیست و نهمین سوره‌ایست که بر پیامبر اسلام نازل شده‌است.

مفسران قرآن، در یکی بودن دو سوره قریش و فیل، دچار اختلاف شده‌اند و در این بین، برخی این دو سوره را یک سوره واحد و برخی این دو را جدای از هم می‌دانند. پیرامون اختلاف در قرائت سوره نیز، در بین کتب تفسیر جز در دو واژه ایلاف و رحلة اختلافی گزارش نشده‌است.

در این سوره از ایلاف (به معنای همبستگی) قریش یاد شده‌است که در سفرهای تجاری قریشان به سرزمین‌های یمن و شام همبستگی قوی‌تر می‌شد. مفسران در بیان اینکه چگونه قریش از گرسنگی و نا امنی محفوظند، تفاسیر متفاوتی متصور شده‌اند؛ برخی به امنیت راه‌ها برای تجارت این قوم اشاره کردند که به سبب بزرگی جایگاه قوم قریش در نزد همگان حتی راهزن‌ها بوده‌است. برخی دیگر به امنیت شهر مکه در مراجعت اقوام مختلف به این سرزمین اشاره داشته‌اند. در نهایت، خداوند از قریش به جهت این دو نعمت، توقع عبادت خویش را دارد.

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.