تغییر اجتماعی منوط به تغییرات فردی است

شناسه : 1598 31 اردیبهشت 1399 - 22:49 666 بازدید ارسال توسط :
تغییر اجتماعی منوط به تغییرات فردی است
پ
پ

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان بوشهر، حجت الاسلام یوسف جمالی، مفسر حوزه علمیه و رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان بوشهر، در دهه سوم ماه بهار قرآن مقارن با بیست و ششم ماه مبارک رمضان، در جلسه تفسیر و مجلس جزء خوانی که در حسینیه عاشقان ثارالله منطقه یک این بندر و از طریق برنامه زنده تلویزیونی «نوای ملکوت» پخش می شد نکات تفسیری را بیان نمود.

مقدرات خداوند در سرنوشت مستضعفین

مفسر مدرسه علمیه امام خمینی (ره) شهرستان بوشهر به آیه پنجم سوره مبارکه قصص «وَنُرِيدُ أَن نَّمُنَّ عَلَى الَّذِينَ اسْتُضْعِفُوا فِي الْأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِينَ» اشاره تفسیری کرد و گفت: بهترین مقدرات خداوند متعال برای رقم خوردن سرنوشت
مستضعفین بر اساس آیه مذکور این است که پروردگار متعال به اراده خود، آنها را پیشوایان مردم و همچنین نیز وارثین زمین قرار می دهد.

 تدبیر و امید پروردگار برای هدایت تعالی انسان ها است

وی در ادامه با عنوان اینکه نزول آیات الهی حق است و همگی تسبیح گوی خداوند هستند و نیز پروردگار قادر متعال نشانه های خود را به آرایش عمومی نهاده تا هم مایه بیم و هم مایه امید ما انسان ها باشد، افزود: نزول آیات کتاب الهی و آفرینش دیگر مخلوقات و رقم خوردن مقدرات و سرنوشت ها در دست اراده قدرت عرشی پروردگار متعال است و کارها را او تدبیر می کند و تشریح همه این نشانه های عالم هستی برای آن است که مردم ایمان آورند و به لقای پروردگار یقین پیدا کنند.

حجت الاسلام جمالی با تصریح بر اینکه همه این نشانه های الهی برای کسانی است که تدبر و تفکر می کنند، اضافه کرد: خداوند مقتدر فرشته های محافظ از جلو و پشت سر انسان ها در پیشگیری از خطرها قرار داده است و اگر اندکی اندیشه کنیم می بینیم که همه چیز به اراده رحمت و قدر بی نهایت حضرت رب متعال است.

 تغییر اجتماعی منوط به تغییرات فردی است

مفسر قرآن در ادامه با یادآوری اینکه خداوند سرنوشت هیچ قومی و ملتی را تغییر نمی دهد مگر آن که آنان آنچه را در وجودشان است تغییر دهند، اظهار کرد: هیچ تغییری در جامعه ایجاد نمی شود تا اینکه تغییر در افراد ایجاد شود. پس تغییر اجتماعی منوط به تغییرات فردی است.

مقدرات اراده الهی در به پیروزی رسیدن نظام اسلامی

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان بوشهر با عنوان اینکه هر گونه تغییرات در نهاد شخصیتی انسان و یا پیدایش و به پیروزی رسیدن نظام های حکومتی بر محور توحید به دست اراده الهی و منوط به همت و تغییرات بنیادین و تعالی در افراد جامعه است. و لذا شکل گیری و به پیروزی رسیدن نظام جمهوری اسلامی ایران با پرچمداری هدایت های حکیمانه امام خمینی (ره) محصول مقدرات اراده الهی و همین تغییرات فردی و اجتماعی بود.

ویژگی های انسان های اهل هدایت چیست؟

وی گفت: بر اساس بیان خداوند در آیه شصت و نهم سوره مبارکه «عنکبوت» تلاش، جدیت و اخلاص به عنوان دو ویژگی اهل هدایت ذکر شده است. و همچنین نیز طبق بیان پروردگار متعال در آیات هفتاد و هفتاد و یکم سوره مبارکه «احزاب»؛ تقوا، سخن حق و راست گویی باعث اصلاح اعمال انسان ها می شود. و همین این آیات نشان از این دارد که خداوند پاسخ تمامی پرسش های زندگی انسان ها برای تدبیر و بهتر اندیشیدن و تصمیم صحیح گرفتن را در کتاب آسمانی دین اسلام قرآن کریم آورده و بر حضرت خاتم الانبیاء محمد مصطفی (صلوات الله علیه) از طریق فرشته وحی نازل کرده است تا به امت و پیروانش این آیات را به منظور هدایت بیاموزد.

درخواست تشکیل حکومت به محضر رب متعال

این مفسر قرآن با اشاره به آیه 35 سوره مبارکه صاد گفت: حضرت سلیمان (ع) از پیامبران الهی بود که از خداوند متعال تشکیل حکومت را درخواست کرد.

دنیا؛ مزرعه آخرت

حجت الاسلام جمالی با عنوان اینکه طبق آیه 20 و 21 سوره مبارکه فصلت، اعضای بدن یکی از شاهدان روز قیامت است، یادآور شد: در آیه بیستم سوره مبارکه شورا بیان شده که؛ دنیا مزرعه آخرت است.

سه گناه انسانی در سوره حجرات

وی گفت: سوء ظن، غیبت و تجسس به عنوان گناه در آیه دوازدهم سوره مبارکه حجرات اشاره شده است.

خاطرنشان می شود، در بیستم و ششم ماه مبارک رمضان، آقایان؛ عباس هاشمی، محمد علی هاشمی، رضا یوسفی و حامد یوسفی به عنوان قاریان مجلس جزء خوانی قرآن کریم بوشهر بودند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.